• Nasze działania

• Króliczki pracują z instrukcją

•  W tym tygodniu nasza grupa przygotowywała się na warsztaty ogrodnicze. Dzieci pracowały w dwóch etapach. Część I Teoretyczna - Opracowanie instrukcji. Dzieci same musiały zaplanować co potrzebne jest do sadzenia cebulek - instrukcja została opracowana w oparciu o wytyczne dzieci. Część II Praktyczna, czyli wykonywanie kolejno umieszczonych w instrukcji czynności. Sadzenie cebulek bardzo się dzieciom podobało. Teraz pozostaje nam czekać na wzrost roślin i regularne podlewanie doniczek. Samodzielne nalewanie wody i odpowiednie jej nalewanie konewką to spora umiejętność.

• Rozwijamy samodzielność

• Od początku roku ćwiczymy w naszej grupie samodzielność w zakresie posiłków. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w miarę swoich możliwości w samodzielnym komponowaniu śniadaniowej kanapki, nalewaniu kawy dzbankiem czy zupy chochlą. Te niby proste czynności bardzo je angażują i sprawiają wiele radości, kiedy uda się opanować daną umiejętność. Z radością obserwujemy ich coraz większą samodzielność w nakładaniu drugiego dania.

• Fabryka Zabawek

Praca z instrukcją rozpoczyna się od przygotowania potrzebnych elementów, następnie to czynności wykonywane krok po kroku zgodnie z rysunkami instrukcji. Rezultatem samodzielnych działań jest na przykład zabawka - taka jak ten miś wykonany z gąbki. Nasze przedszkolaki miały możliwość wykonania takiej lub innych zabawek podczas mikołajkowych warsztatów pt. "Fabryka zabawek".
                Wszystkich chętnych, którzy chcieliby się pobawić
                w tworzenie zabawek zamieszczamy instrukcje ich wykonania. Zapraszamy do działania!

• Losowanie par, dyżurnych, planowanie zadań tygodniowych

• Zgodnie z założeniami Planu Daltońskiego dzieci z grupy "Mądre Sowy" wraz z rozpoczęciem kolejnego tygodnia losowały nowe pary na cały tydzień. Ponadto wybieraliśmy nowych dyżurnych, a także planowaliśmy na tablicy zadań tygodniowych czas wykonania poszczególnych zadań.

• Praca z instrukcją

• Realizując założenia Planu Daltońskiego oraz przygotowując się na spotkanie ze Św. Mikołajem dzieci z grupy Mądre Sowy wykonały pracę plastyczną przedstawiającą Św. Mikołaja. W trakcie pracy doskonaliły umiejętność pracy z instrukcją oraz z sygnalizatorem.

• Ostrożnie z ogniem - współpraca w grupach

• Przedszkolaki z grupy „Mądre Sowy” podczas realizacji tematyki „Ostrożnie z ogniem” doskonaliły umiejętność współpracy w grupie. Dzieci układały wspólnie w grupach obrazki pocięte na części, przedstawiające niebezpieczne zabawy z ogniem. W dalszej kolejności wspólnie kolorowały obrazki pastelami, które następnie wykorzystały do zrobienia plakatu pt. „Nie baw się ogniem!”. Po wykonaniu zadań przedstawiciele każdej grupy zaprezentowali pozostałym swoje plakaty. Wszystkie prace plastyczne zostały docenione brawami kolegów i koleżanek.

• Samoobsługa podczas posiłków

• Praca  według planu daltońskiego zaspokaja potrzebę dziecięcej aktywności, rozwija kreatywność, samodzielność, poczucie odpowiedzialności i umiejętności współpracy. Samodzielność w Planie Daltońskim oznacza, że dzieci same rozwiązują problemy, same wykonują zadania, poszukują właściwych rozwiązań i uczą się poprzez praktyczne działanie. Przykładem naszych praktycznych działań w przedszkolu są posiłki. Dzieci samodzielnie nakrywają do stołu, przygotowują sobie kanapki ,a po skończonym posiłku samodzielnie sprzątają.

• Owocowy koszyk - współpraca w grupach

• Kangurki każdego dnia zdobywają nowe wiadomości i umiejętności. Ostatnio uczyli się współpracy w małych grupach. Zadanie do wykonania było wieloetapowe. Zaczęliśmy od wysłuchania piosenki, w której zawarta była instrukcja do wykonania zadania. W kolejnym etapie członkowie każdej grupy musieli podzielić zadania pomiędzy siebie oraz zgromadzić odpowiednie materiały i przybory. Następnie wszyscy zabrali się do pracy. Gdy zadanie zostało wykonane, należało jeszcze pamiętać by posprzątać swoje miejsce pracy. Na zakończenie każda grupa zaprezentowała wykonany przez siebie "Owocowy koszyk".

• Sam komponuję

• W piątek 5 lutego dzieci z grupy „Mądre Sowy” doskonaliły umiejętności samoobsługowe komponując samodzielnie kanapki z wybranych przez siebie produktów oraz nalewając samodzielnie z dzbanka kawę do kubka. Tak przygotowane śniadanie każdy z przedszkolaków zanosił do swojego stolika, dbając o to, by nie rozlać napoju oraz by nie upuścić talerza i jego zawartości. W przypadku rozlania kawy czy herbaty, zgodnie z założeniami Planu Daltońskiego, dziecko samo ściera i sprząta po sobie. Po skończonym posiłku każdy z przedszkolaków odniósł na wyznaczone miejsce pusty kubeczek i talerz, dbając o porządek w sali.

• Samoobsługa w grupie "Wesołe Misie"

• Plan Daltoński w naszej grupie to rozwój samodzielności w zakresie samoobsługi podczas posiłków. Wesołe Misie są bardzo dumne mogąc samodzielnie nakładać posiłki, przynosić kubeczki np.  z jogurtem czy odnosić puste kubeczki. To świetne ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo- ruchową. Nad wszystkim czuwają troskliwe panie, aby nic złego nikomu sie nie stało. Wszyscy z radością obserwujemy jak dzieci coraz sprawniej i pewniej radzą sobie z nowymi umiejętnościami.