• Co to jest?

• Koncepcja edukacji daltońskiej opiera się na trzech filarach: rozwoju samodzielności, odpowiedzialności oraz umiejętności współpracy z innymi.

Samodzielność - dziecko na podstawie wskazówek nauczyciela stara się rozwiązać postawiony problem, szuka także własnych źródeł wiedzy, nie traktuje nauczyciela jako skarbnicy gotowych rozwiązań, lecz jako partnera, od którego można otrzymać wskazówkę.

Odpowiedzialność - nierozerwalnie wiąże się z wolnością (dziecko samo decyduje o sposobie wykonania postawionego zadania – tempie, kolejności i czasie), ponieważ za wolnym wyborem stoi odpowiedzialność za wykonanie zadania, które dziecko ponosi przed nauczycielem oraz przed innymi członkami zespołu/ grupy; dzięki temu dziecko uczy się, że z danej wolności należy mądrze korzystać.

Współpraca - dziecko nie pracuje w oderwaniu od społeczności i nawet, gdy zajmuje się czymś samodzielnie, musi uwzględniać potrzeby innych; z kolei zadania w zespołach stawiają na rozwój umiejętności komunikacyjnych. Dziecko ma działać i poszukiwać, a nie sięgać po gotowe rozwiązania, ma badać świat i wyciągać wnioski – już od przedszkola. Każde działanie dziecka i nauczyciela powinno być zgodne z wyżej wymienionymi zasadami.

Główne motto planu daltońskiego brzmi:

,,Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy,
          a wszystko, co dziecko potrafi - nauczycielowi zrobić nie wolno”
          .

Elementy planu daltońskiego realizowane w przedszkolu:

• Kolorowe dni tygodnia

• Lista obecności