• Jesteśmy przedszkolem promującym zdrowie

        • W 2022 roku nasze przedszkole zostało włączone
          do Wojewódzkiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie

           


          We wrześniu 2018 roku rozpoczęliśmy starania o włączenie naszego przedszkola do sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie. Ponieważ realizujemy szeroki zakres treści dotyczących zdrowia , chcemy aby uwieńczeniem naszych i Państwa dzieci starań był certyfikat
          ,,Przedszkole Promujące Zdrowie’’.

          Na wiek przedszkolny przypada kształtowanie się podstawowych zachowań zdrowotnych, a wszelkie nieprawidłowości mogą być trudne do zmiany w dalszych latach życia. Pracownicy przedszkola mają codzienny kontakt z rodzicami lub opiekunami dzieci, co stwarza ogromne możliwości współpracy w rozwijaniu ich kompetencji wychowawczych oraz tych dotyczących dbałości o zdrowie. Przedszkole odgrywa więc bardzo ważną rolę – taka szansa nie powtarza się już na kolejnych etapach edukacyjnych.

          Promocja zdrowia jest nową, rozwijaną na świecie od lat 80. XX w., strategią działań dla umocnienia zdrowia ludzi – jednostek i społeczności. W 1986 r., w Karcie Ottawskiej Promocji Zdrowia – podstawowym dokumencie w tej dziedzinie – promocję zdrowia zdefiniowano jako proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę. Najbliższe tej definicji jest nieco zmodyfikowane znane hasło: Nasze zdrowie w naszych rękach. Oznacza ono, że ludzie – jednostki i społeczności – mogą i powinni podejmować działania w zakresie zapobiegania chorobom oraz poprawy i wzmacniania swojego zdrowia.

           

          Placówka promująca zdrowie to np. przedszkole, które we współpracy z rodzicami dzieci i społecznością lokalną:

          • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobre­mu samopoczuciu społeczności przedszkolnej,
          • wspiera rozwój kompetencji dzieci i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

           

          Model PPZ uwzględnia trzy po­ziomy: warunki dla tworzenia PPZ, główne kierunki działań i oczekiwane efekty. Na podstawie modelu opracowano cztery standardy PPZ – pierwszy odnosi się do warunków tworzenia PPZ, kolejne trzy do głównych kierunków działań. Nie jest możliwe określenie standardów dla oczekiwanych efektów.

           

          Standardy Przedszkola Promującego Zdrowie

          1. Koncepcja pracy przedszkola, jego struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności przedszkol­nej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
          2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu dzieci, nauczycieli i in­nych pracowników przedszkola oraz rodziców dzieci.
          3. Przedszkole realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla dzieci, nauczycieli i innych pracowników przedszkola oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu dzieci, nauczycieli i innych pracowników przedszkola oraz współpracy z rodzicami.

           

          Cechą, która wyróżnia nasze przedszkole jest przynależność
          do Sieci Szkół i Pacówek Promujących Zdrowie

           

    • Kontakty

      • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Mielcu im. Kubusia Puchatka
      • 17 787 46 80
      • ul. Mickiewicza 51 39-300 Mielec Poland
      • Inspektor ochrony danych osobowych: Jacek Pomykała tel:177874035
  • Galeria zdjęć

      brak danych