• Czym się kierujemy?

• "NIE RÓB ZA MNIE NIC, CO POTRAFIĘ ZROBIĆ SAM"

Rozwijanie poczucia odpowiedzialności, samodzielności, współpracy i umiejętności dokonywania refleksji to podstawowe filary na których opiera się pedagogika planu daltońskiego.

Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1973) która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”.

Helen Parkhurst oparła swój plan edukacyjny na trzech głównych zasadach:

1. Nauka wolności
            2. Nauka samodzielności
            3. Nauka współpracy

Obecnie zamiast wolności preferowane jest używanie odpowiedzialności, ponieważ to opisuje lepiej pedagogiczny cel. Dajemy dzieciom konieczną przestrzeń do rozwoju. Oczywiście z każdym dzieckiem może być inaczej.

Plan daltoński umożliwia dostosowanie tempa nauki nowych umiejętności do rzeczywistych możliwości dziecka, wdraża dziecko do polegania na sobie, budzi inicjatywę i samodzielność zarówno w działaniu jak i myśleniu, wyrabiał poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, zmuszał do poszukiwania najlepszych i najprostszych metod pracy.